Informațională
de Stat

Elena Cîlcic a urcat pe podium la Europenele de la Tirana

08:58 | 06.06.2022 Categorie: Sport

Chişinău, 6 iun. /MOLDPRES/. Halterofila Elena Cîlcic a cucerit medalia de bronz la proba aruncat la Campionatul European de la Tirana, a anunţat ieri Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv (CNOS), transmite MOLDPRES.

Sportiva a înregistrat rezultatul 129 kg. Reprezentanta Moldovei de la Jocurile Olimpice de la Tokyo s-a clasat pe locul 4 la general, conform CNOS.

O altă medalie de bronz a fost cucerită anterior de halterofilul Tudor Bratu, în proba smuls, la Campionatul European din Albania. Sportivul moldovean s-a clasat pe locul cinci la general în categoria de greutate 96 kg.