ro
Externe
15 Mai, 2025 / 09:31
/ 29 Noiembrie, 2014

Google a inventat "lingura inteligentă" pentru a-i ajuta pe bolnavii de Parkinson

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Washington, 29 nov. /MOLDPRES/. Gigantul internetului Google a pus la punct "o lingură inteligentă" pentru a-i ajuta pe cei cărora le tremură mîinile din cauza bolii Parkinson, a informat într-un comunicat compania, scrie AGERPRES şi MOLDPRES.

"Vrem să ajutăm acești oameni în viața lor de zi cu zi și sperăm să ajutăm la înțelegerea mai bine a acestei boli pe termen lung", a explicat într-un comunicat Katelin Jabbari, purtător de cuvînt al companiei californiene. Google a achiziționat recent firma Lift Lab, însărcinată cu dezvoltarea acestei "linguri inteligente". 

Tehnologia folosită la designul acestei linguri detectează tremurul mîinii și face ajustări instantanee pentru a menține echilibrul și a reduce astfel mișcările cu 76 %, potrivit primelor teste realizate.

Se estimează că peste 10 milioane de persoane din întreaga lume suferă de tremurături asociate bolii Parkinson, între care și mama cofondatorului Google Sergey Brin.

Parkinson este a doua boală neuro-degenerativa ca răspândire după Alzheimer și se caracterizează prim pierderea progresivă a neuronilor care produc dopamina într-o regiune a creierului, transmite MOLDPRES, cu referire la AGERPRES.

/ Acum 14 ore

Guvernul a aprobat Foaia de parcurs privind reforma administrației publice: „Acest document garantează că la momentul aderării la UE, țara noastră va avea o administrație publică mai puternică"

/ Acum 15 ore

Cu susţinerea UE, la Molovata Nouă se produc jucării ecologice din lemn: Pasiune din copilărie, transformată într-o afacere prosperă

/ Acum 15 ore

Proiectul privind ratificarea Acordului pentru Planul de creștere a Moldovei, aprobat de Guvern. „Cu suportul UE, ne angajăm să îmbunătățim nivelul de viață al cetățenilor și să facem investiții care vor asigura creștere economică”

/ Acum 16 ore

Deputații se vor întruni în ședință plenară pe 22 mai

/ Acum 16 ore

Investiții suplimentare de 37,8 milioane de euro pentru modernizarea universităților din Moldova, cu sprijinul Băncii Mondiale

/ Acum 17 ore

Programele culturale ale Ministerului Culturii, prezentate comunităților din raionul Dubăsari

/ Acum 17 ore

Republica Moldova va primi un grant de 3,6 milioane de dolari pentru consolidarea eficienței achizițiilor publice

/ Acum 17 ore

Autoritatea Aeronautică Civilă a inițiat o investigație în cadrul Î.S. MoldATSA

/ Acum 17 ore

Purtătorul de cuvânt al Guvernului atenționează despre mai multe materiale video false, cu utilizarea imaginii unor personalități publice

/ Acum 17 ore

Republica Moldova, printre primii semnatari ai Convenției Consiliului Europei privind protecția profesiei de avocat

Vezi mai multe