ro

 

Economie
02 Aprilie, 2026 / 22:11
/ 30 Decembrie, 2025

Sistemul MIA Plăți Instant a depășit cifra de 800 de mii de utilizatori, într-un an și jumătate de la lansare

Sistemul MIA Plăți Instant înregistrează peste 800 de mii de utilizatori, în primul an și jumătate de la lansare, ceea ce înseamnă că unul din doi cetățeni care au conturi bancare și unul din trei cetățeni ai țării noastre folosește sistemul de plăți instant. Datele au fost prezentate de guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, la emisiunea „În context” de la postul public de televiziune, informează MOLDPRES.

„Trebuie să vă spun că succesul MIA a depășit estimările noastre cu mult. La mai mult de un an și jumătate de la lansare, avem circa 800.000 de utilizatori, adică unul din doi cetățeni care au conturi bancare și unul din trei cetățeni ai țării folosește sistemul de plăți instant. Este cea mai mare creștere pe care a înregistrat-o un sistem de plăți instant”, a afirmat Anca Dragu.

Guvernatoarea BNM a mai spus că peste 8 miliarde de lei au fost tranzacționate prin Sistemul MIA Plăți Instant de la lansarea acestuia, în martie 2024, și până în prezent. „În general vedem o creștere a tranzacțiilor online și că ușor-ușor oamenii renunță la varianta cash. Este mai sigur, mai rapid și cu costuri foarte mici”, a completat Anca Dragu.

Oficialul a menționat că autoritățile își propun ca la următoarea etapă Sistemul de plăți instant MIA să fie disponibil și pentru operațiuni efectuate între companii.

MIA Plăți Instant a fost lansat de BNM în martie 2024 și este un serviciu care permite utilizatorilor, persoanelor fizice, să achite și să încaseze bani în câteva secunde, doar în baza numărului de telefon, fără poză la card. Transferurile se fac între conturi bancare naționale în lei moldovenești.

La sfârșitul lunii iulie curent, a avut loc lansarea plăților P2G - Persoană către Guvern în cadrul sistemului MIA Plăți Instant, inovația care permite cetățenilor achitarea imediată, sigură și fără comisioane a peste 120 de servicii publice, direct din aplicațiile mobile.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Transport public eficient: delegația MIDR a studiat modelul din Riga

/ Acum 1 zi

MDED estimează o creștere a PIB de 2,2% în anul 2026, urmată de o accelerare graduală pe termen mediu

/ Acum 1 zi

Ministrul Energiei: „Crizele recente ne determină să accelerăm reformele și să investim mai mult în infrastructura energetică”

/ Acum 1 zi

Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, la București: „Republica Moldova devine un motor de creștere economică în Europa de Sud-Est”

/ Acum 1 zi

FOTO // Administrația Drumurilor a mobilizat utilajele pentru reparația sectoarelor degradate în sudul și centrul țării

/ Acum 1 zi

FOTO // Experiența Letoniei în transportul cu emisii zero și digitalizarea serviciilor va fi aplicată în Moldova

/ Acum 1 zi

Încasările Fiscului la buget, în creștere cu 12,7 la sută în trei luni din anul curent

/ Acum 1 zi

Ministrul Dorin Junghietu: „Resursele financiare disponibile trebuie direcționate prioritar către modernizarea și extinderea rețelelor electrice”

/ Acum 1 zi

Guvernul a prelungit cu trei ani termenul de privatizare a locuințelor de stat din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Peste 166 de milioane de lei au fost autorizate de AIPA pentru subvenționarea fermierilor în luna martie

/ Acum 1 zi

FOTO // Peste două mii de hectare din localitățile Tudora și Crocmaz vor avea acces la irigare prin proiectul AGGRI

/ Acum 1 zi

Ministrul Energiei anunță costurile estimative pentru reparația Liniei Isaccea - Vulcănești

/ Acum 1 zi

Stocurile de carburanți ar putea crește în perioada următoare. Directorul CNMC: „Avem un grafic clar al importurilor”

/ Acum 1 zi

Autoritățile anunță reformarea Programului „Prima Casă”: Cum vrea statul să ieftinească apartamentele