
Președinta Maia Sandu efectuează o vizită în Franța: va avea întrevederi cu Emmanuel Macron și în legislativul francez
În perioada 10-11 martie, Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, se va afla într-o vizită de lucru la Paris, la invitația Președintelui Republicii Franceze, Emmanuel Macron.
Agenda vizitei include o întrevedere oficială cu Președintele Macron, în cadrul căreia vor fi discutate cooperarea bilaterală, sprijinul Franței pentru parcursul european al Republicii Moldova și securitatea pe continentul european.
De asemenea, șefa statului va avea întâlniri cu reprezentanți ai Adunării Naționale și Senatului Franței, ai Agenției Franceze pentru Dezvoltare și UNESCO, vizând aprofundarea relațiilor în domeniile economic, educațional și cultural.
În cadrul vizitei, Președinta Maia Sandu va participa la un forum de afaceri moldo-francez, organizat pentru a stimula parteneriatele dintre companiile din cele două state și pentru a atrage noi investiții în Republica Moldova.
Totodată, în contextul deplasării, șefa statului s-a întâlnit cu membrii comunității moldovenești din Franța, discutând inițiativele de sprijinire a diasporei.
Șefa statului a venit cu un mesaj de comemorare a victimelor foametei din anii 1946 – 1947
Expoziția dedicată victimelor foametei din anii 1946-1947, lansată de Guvern. Premierul Dorin Recean: “Este important să ținem minte trecutul și să învățăm să trăim într-o Moldovă unită și liberă”
Șefa statului s-a întâlnit cu Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor
Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove
Președinta Maia Sandu, în plenul Parlamentului Republicii Moldova: „Sarcina noastră este să păstrăm stabilitatea internă și să aderăm la Uniunea Europeană în următorii 4 ani”
Situația din sectorul agricol, discutată într-o ședință cu fermierii și asociațiile de profil, la Guvern
Mesajul Președintei Maia Sandu în plenul Parlamentului Republicii Moldova
Președinta Maia Sandu va susține un discurs în plenul Parlamentului Republicii Moldova
Prim-ministrul Dorin Recean, la ședința Platformei Anticorupție: „Fiecare trebuie să-și îndeplinească responsabilitățile - avem nevoie de consolidarea eforturilor, coordonare, curaj și asumare”
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, va participa la Summitul pentru Energie din Balcani
De 11 ani, cetățenii Republicii Moldova pot călători fără vize în Uniunea Europeană și spațiul Schengen
Președinta Maia Sandu de Paștele Blajinilor: „Gândurile noastre se întorc spre cei dragi care nu mai sunt printre noi, dar rămân în inimile noastre”
De Ziua Drapelului de Stat, clădirea Serviciului Vamal a fost iluminată în culorile tricolorului
REPORTAJ MOLDPRES: Ungheni, cap de pod, poartă europeană de vest, localitatea ce dă speranţe R. Moldova
În sectoarele capitalei sunt organizate târguri cu produse și mărfuri autohtone
Pompierii îndeamnă cetățenii să respecte măsurile de prevenire a incendiilor de Paștele Blajinilor
Președinta Maia Sandu de Ziua Drapelului de Stat: „Să purtăm tricolorul nu doar în piept, ci și în suflet”
Mormântul Papei Francisc din bazilica Santa Maria Maggiore a fost deschis publicului
Duminică, vremea se răcește
De Ziua Drapelului de Stat, un tricolor a fost arborat în vârful unui pilon instalat pe „Linia independenței energetice a țării - Vulcănești - Chișinău”
De Paștele Blajinilor, în capitală va fi asigurat transport gratuit spre cimitirul „Sfântul Lazăr”
Președinta Maia Sandu la 35 de ani de la adoptarea tricolorului: „Sub acest steag, am ales mereu pacea, libertatea și dreptatea”
Premierul Dorin Recean: „Sub tricolor, Moldova a revenit la grafia latină și la limba română, a cerut libertatea și a făurit drumul independenței”
Speakerul Igor Grosu la 35 de ani de la adoptarea tricolorului: „Ziua Drapelului este despre noi toți, despre credința că Moldova poate și trebuie să reușească”
Premierul Dorin Recean, de Ziua Drapelului de Stat: „Este steagul care ne însoțește în toate momentele importante ale vieții și ne amintește că, oriunde am fi, purtăm aceleași culori, aceeași demnitate, aceeași speranță”