Maia Sandu, despre dronele depistate pe teritoriul Republicii Moldova: „Este nevoie să investim în capacități de protejare a spațiului aerian”
Republica Moldova trebuie să investească în capacități de protejare a spațiului aerian. Poziția a fost exprimată de șefa statului, Maia Sandu, după ce o dronă a fost depistată astăzi pe teritoriul Republicii Moldova, informează MOLDPRES.
„Este nevoie să investim în capacități de detectare și în capacități de protejare a spațiului aerian. Nu este o noutate, nu doar în cazul Republicii Moldova Rusia încalcă spațiul aerian. Soluțiile sigur că nu sunt simple. Sunt de acord că doar să ne exprimăm poziția și să condamnăm în cazul Rusiei nu e suficient, pentru că Rusia continuă, și în raport cu Republica Moldova și în raport cu alte state, să violeze spațiul aerian”, a declarat Maia Sandu, la o conferință de presă, susținută astăzi la Chișinău.
Șefa statului a menționat că autoritățile vor depune eforturi pentru identificarea resurselor necesare pentru consolidarea capacității de protecție a spațiului aerian.
„Vom continua să ne consolidăm capacitatea de protecție a spațiului aerian. Nu este simplu, pentru că toate țările, după ce a început acest război al Rusiei împotriva Ucrainei, toate țările încearcă să achiziționeze asemenea echipamente și cererea este mai mare decât oferta. Uneori sunt resurse și nu ai de unde să cumperi, dar încercăm să identificăm și resurse, pentru că în cazul nostru și resursele sunt o problemă, și producătorii, așa încât să putem să consolidăm cât mai repede protecția spațiului aerian”, a conchis Maia Sandu.
O dronă cu lungimea de aproximativ 2,5 metri a fost depistată joi dimineață, în jurul orei 09:25, în grădina unei case nelocuite din localitatea Crocmaz, raionul Ștefan Vodă. Obiectul a fost semnalat de cetățeni, care au alertat oamenii legii. La fața locului s-au deplasat experții Secției tehnico-explozive, care urmează să examineze în detaliu drona pentru a stabili proveniența și eventualele riscuri.
Ministerul Afacerilor Externe a venit cu o reacție în acest caz și a anunțat că drona depistată este de proveniență rusă. Instituția a calificat incidentul drept o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova.
Parlamentarii europeni vor acorda asistență deputaților de la Chișinău în transpunerea legislației europene. Siegfried Mureșan: „Oferim sprijin direct pe toate clusterele de negociere”
Speakerul Igor Grosu despre situația cu biserica din Dereneu: „Legea trebuie aplicată pentru toți, fără discriminare”
Liliana Nicolaescu-Onofrei despre situația de la biserica din Dereneu: „Organele de drept vor clarifica întreaga situație”
Curtea Constituțională a validat mandatul unui deputat
Parlamentul se întrunește joi în ședință. Proiectele incluse pe ordinea de zi, aprobate de Biroul permanent
„Cumpăr bun de acasă”: un proiect de lege, care are menirea de a aduce producători locali mai aproape de consumatori, a fost înregistrat în Legislativ
Creștere economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă - obiective setate de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom reuși, dacă ne vom consolida forțele”
Premierul Alexandru Munteanu, despre reforma administrației publice locale: „Obiectivul nostru este să avem primării puternice și servicii mai bune pentru cetățeni”
Reuniune trilaterală Republica Moldova-România-Ucraina. Anunțul făcut de premierul Alexandru Munteanu
Vicepremierul Valeriu Chiveri, despre criza energetică din stânga Nistrului: „Atâta timp cât liderii de la Tiraspol nu vor accepta o formulă transparentă de livrare a gazelor, această problemă va reapărea”
Republica Moldova va achiziționa un imobil destinat Misiunii diplomatice pe lângă UE
Noi secretari de stat numiți de Guvern la Ministerul Sănătății și Ministerul Agriculturii
Șefa statului Maia Sandu: „UTA Găgăuzia este o regiune importantă a țării noastre, iar dezvoltarea Moldovei este imposibilă fără regiuni puternice”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, întrevedere cu Volodimir Zelenski: „Vrem o lume în care copiii noștri să trăiască în libertate”
Ședința în dosarul fraudei bancare, amânată. Inculpatul Vladimir Plahotniuc nu s-a prezentat, invocând motive de sănătate
Expertul IPRE, Daniel Vodă, după Conferința de la München: „Lumea intră într-o etapă mai dură. Moldova are nevoie să fie poziționată în linie cu partenerii occidentali”
Aproape 100 de instituții medicale au fost modernizate anul trecut
Condițiile meteo nefavorabile impun proceduri speciale de degivrare a aeronavelor: Programul zborurilor poate suporta modificări
Investiții în infrastructură și educație: prioritățile discutate la Șoldănești de Președintele Parlamentului
Peste 748 de milioane de lei, colectate de Serviciul Vamal la buget săptămâna trecută
Finanțare nerambursabilă de 300 de milioane de lei pentru antreprenori în 2026: ODA relansează apelurile de granturi
Norvegia va deschide o ambasadă la Chișinău. Vicepremierul Mihai Popșoi: „Un semnal puternic de încredere și consolidare a relațiilor dintre statele noastre”
Deputați eleni se află într-o vizită oficială la Parlament
Lituanienii sărbătoresc Ziua Restabilirii Statului. Ambasadorul Tadas Valionis: „Lupta noastră a durat decenii”
Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână
Intemperiile au lăsat peste 40 de mii de consumatori fără energie electrică
Dimineață dificilă pentru șoferi: polei și vizibilitate redusă
Agenda evenimentelor, luni, 16 februarie
VIDEO // Echipele de drumari, mobilizate pentru a interveni preventiv pe sectoarele cu risc sporit de formare a poleiului
Eurodeputatul Eugen Tomac: „Uniunea Europeană se construiește pe valori, cetățenii Republicii Moldova au susținut testul maturității, înfruntând dificultăți”