Peste 12.500 de femei au beneficiat de screening mamar în 2025
Peste 12.500 de femei din Republica Moldova au beneficiat, pe parcursul anului 2025, de servicii de depistare precoce a cancerului mamar, comunică MOLDPRES.
Serviciile au fost acordate femeilor din municipiile Chișinău și Bălți, precum și din raioanele Ungheni, Nisporeni, Călărași, Fălești și Căușeni, în special persoanelor cu simptome suspecte, pentru a facilita accesul rapid la investigații de specialitate.
Din numărul total al beneficiarilor, peste 5.000 de femei au efectuat gratuit mamografii digitale și ecografii ale glandelor mamare, țesuturilor moi și ganglionilor limfatici. Investigațiile au fost finanțate de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) din fondul măsurilor de profilaxie, suma alocată depășind 5,3 milioane de lei.
În urma examinărilor, peste 800 de femei au fost direcționate către Centrul de referință al Institutului Oncologic pentru confirmarea diagnosticului și stabilirea tratamentului.
Potrivit Institutului Oncologic, peste 560 de femei au fost diagnosticate cu patologii benigne și stări precanceroase, aproximativ 90 cu cancer mamar, iar șase femei se află în așteptarea rezultatelor biopsiei.
Examenele profilactice pot fi efectuate în centrele regionale de depistare precoce a cancerului mamar, inclusiv la Centrul Republican de Diagnosticare Medicală, Spitalul Clinic Bălți, Centrul de Sănătate Ungheni, Spitalul Raional Căușeni și Institutul Oncologic.
Pentru anul 2026, CNAM a planificat șapte milioane de lei din fondul măsurilor de profilaxie pentru continuarea programului de depistare precoce a cancerului mamar.
Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Dîngeni, Ocnița: „Continuăm să investim în proiecte care contează pentru oameni”
Costul unei consultații la medicul de familie a ajuns la 360 de lei în 2025
VIDEO // Dosarul de contrabandă cu droguri din Kazahstan va ajunge pe masa magistraților
Noi măsuri de securitate: SPPS se conectează la rețeaua europeană
Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială de Conștientizare a Autismului: „Când oferim înțelegere și sprijin, oricine își poate găsi locul”
Peste 500 de copii au fost evaluați pentru autism într-un an
Geniștii militari au neutralizat mai multe obiecte explozive, inclusiv o încărcătură de dronă
Ministerul Mediului impune reguli mai stricte pentru gestionarea poluanților organici periculoși
FOTO, VIDEO // Operațiunea regională „NELSON-2026”. Peste 10 milioane de lei scoși din circuitul ilicit
În instituțiile de învățământ din UTA Găgăuzia vor fi deschise cabinete-model de limbă română
Inspectorii de mediu au ridicat zeci de metri de plase ilegale în timpul unei razii nocturne pe Nistru
Avocatul Poporului îndeamnă autoritățile de resort să îmbunătățească serviciile pentru persoanele cu autism
Atenție, șoferi! Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață
CA anunță concurs pentru funcția vacantă din Consiliul de supraveghere al „Teleradio-Moldova”
Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde
CNAS a finanțat plata pensiilor și alocațiilor sociale a beneficiarilor care dețin carduri bancare
PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub
Republica Moldova urmează să semneze Acorduri de securitate socială cu provincia Quebec din Canada, Albania, Croația și Irlanda
Expertul IPRE, Daniel Vodă: „Ieșirea din CSI este o corecție strategică”
Un procuror și un polițist au fost plasați în arest preventiv în dosarul mitei de 400.000 de dolari
Circa 622 000 de familii vulnerabile beneficiază de compensații pentru energie. Ministra Natalia Plugaru: „Ajutorul acoperă 40% din costul facturii”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat o afacere agricolă din satul Unguri, raionul Ocnița
Autoritățile olandeze au recuperat Coiful de aur dacic de la Coțofenești și două brățări furate în 2025
Ministra Natalia Plugaru, în Parlament: „Deficitul la Bugetul asigurărilor sociale de stat a scăzut până la 3,6 miliarde de lei în anul 2026”
Premierul Alexandru Munteanu a vizitat unitatea de salvatori și pompieri din Ocnița
Noi cerințe de siguranță alimentară pentru transporturile cu produse de consum uman care intră în Moldova
Plantele din Europa de Est utilizate în medicina chineză: carte semnată de savantul Wang Yifeng, lansată la Chișinău
GALERIE FOTO // Circa 160 de companii, reunite la Expozițiile Moldconstruct și Moldenergy : inovație și tehnologii de ultimă generație
Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 2 aprilie 2026