Alexandru Munteanu, după ce o dronă a fost depistată în sudul țării: „Trebuie să investim în apărare”
Premierul Alexandru Munteanu a accentuat necesitatea consolidării investițiilor în apărare, după incidentul din dimineața zilei de astăzi, când o dronă, ce avea explozibil, a fost depistată în sudul țării, transmite MOLDPRES.
Prim-ministrul a subliniat că Rusia continuă atacurile sale asupra Ucrainei, încălcând dreptul internațional.
„Spre regret, vedem în repetate rânduri că Rusia continuă atacurile sale și nu respectă acele principii generale, dreptul internațional, și continuă să atace statul vecin Ucraina. Azi am fost informați că avem un nou incident, o noua dronă, care a căzut pe teritoriul țării noastre. Am fost șocați și alarmați de faptul că a purtat încărcătură explozibilă. Câteva clipe în urmă a fost efectuată o explozie controlată și acum toți localnicii sunt în siguranță”, a afirmat Alexandru Munteanu.
Șeful Guvernului a îndemnat cetățenii să fie vigilenți și să anunțe imediat instituțiile responsabile în cazul în care depistează drone.
„Îndemnăm cetățenii să nu transforme dronele într-un fel de glumă. A devenit periculos pentru siguranța localnicilor. Imediat ce sunt depistate aceste drone, să fie anunțate instituțiile responsabile, fiindcă e periculos pentru toți”, a opinat oficialul.
Totodată, prim-ministrul a accentuat că țara noastră va continua să investească în apărare și va depune eforturi pentru obținerea unei păci durabile în Ucraina.
„Vom continua să investim în apărarea noastră, pentru că chiar. Este o escaladare a situației și trebuie să investim în apărarea noastră, să ajutăm Ucraina. Sperăm că toate eforturile care se întreprind acum vor duce la o pace justă, durabilă, unde viața, libertățile, principiile umane și europene vor fi respectate”, a conchis oficialul.
O dronă cu lungimea de aproximativ 2,5 metri a fost depistată joi dimineață, în jurul orei 09:25, în grădina unei case nelocuite din localitatea Crocmaz, raionul Ștefan Vodă. Obiectul a fost semnalat de cetățeni, care au alertat oamenii legii.
După depistarea dronei, președinta Maia Sandu a declarat, într-o conferință de presă, că Republica Moldova trebuie să investească în capacități de protejare a spațiului aerian, menționând că reacțiile de condamnare a unor astfel de incidente nu sunt suficiente.
Și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a menționat că descoperirea unei noi drone pe teritoriul Republicii Moldova demonstrează gravitatea amenințărilor de securitate din regiune. Oficialul a calificat incidentul drept o nouă încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova de către Federația Rusă și a reiterat necesitatea consolidării capacităților de apărare ale statului.
În seara zilei de astăzi, ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a anunțat că geniștii Armatei Naționale au dezamorsat drona. Aceasta a fost transportată într-un loc sigur și nimicită. Potrivit oficialului, aparatul de zbor era funcțional și avea circa 50 de kg de explozibil la bord.
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova își consolidează apărarea spațiului aerian în fața provocărilor externe”
Republica Moldova și Irlanda își consolidează dialogul în contextul integrării europene
Ambasadorul Arabiei Saudite a fost distins cu medalia „Meritul diplomatic” la încheierea mandatului
VIDEO // Alexei Buzu: „Centrele Unificate de Prestare a Serviciilor vor fi extinse în toate localitățile, în special acolo unde primăriile vor fi amalgamate”
Speakerul Igor Grosu respinge declarațiile privind o pretinsă producție de armament în R. Moldova: „Aici intervine minciuna - instrument predilect al suveraniștilor”
Parlamentul urmează să examineze peste 300 de legi. Speakerul Igor Grosu: „În luna februarie, vor fi lansate consultările privind elaborarea noului Cod al Legislativului”
Speakerul Igor Grosu: „Depistarea unei noi drone pe teritoriul R. Moldova demonstrează caracterul agresiv și expansionist al Federației Ruse”
MAE, după depistarea unei drone în raionul Drochia: „Condamnăm orice incident care reprezintă o încălcare a spațiului aerian și o amenințare la securitatea cetățenilor”
Premierul Alexandru Munteanu denunță mesaje false distribuire în mediul online, care folosesc identitatea sa
VIDEO // O nouă rundă de discuții privind reforma administrației publice locale. Alexei Buzu: „Facem reforma împreună, cu grijă pentru fiecare comunitate”
Ministrul de Externe al Lituaniei reconfirmă la Chișinău sprijinul pentru parcursul european al țării noastre: „Vrem să construim o Europă mult mai puternică, cu Republica Moldova membru al UE”
CEC solicită propuneri de modificare a Codului electoral, în perspectiva consolidării legislației electorale
Maia Sandu: „Reforma administrației publice locale vizează servicii mai bune și comasarea primăriilor mici”
Un membru al Comisiei de evaluare externă a integrității etice și financiare a procurorilor a demisionat
Creștere economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă - obiective setate de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom reuși, dacă ne vom consolida forțele”
CSJ a examinat anul trecut peste 4.300 de cauze, funcționând cu doar 10 judecători din 20 prevăzuți de lege
AMDM avertizează: medicamentele pentru slăbit, folosite fără prescripție, pun sănătatea în pericol
Președinta Maia Sandu, la Universitatea din Comrat: „Una din prioritățile universității - și ale întregii autonomii - trebuie să fie păstrarea limbii și culturii găgăuze”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de celebrare a activității Universității de Stat din Comrat
Premierul Alexandru Munteanu, despre reforma administrației publice locale: „Obiectivul nostru este să avem primării puternice și servicii mai bune pentru cetățeni”
Mai multe focare de boli la animale, confirmate în Moldova. ANSA anunță măsuri sporite de prevenire
Consiliul de directori al FMI va analiza începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova
Formarea țurțurilor și gheața la acoperișuri reprezintă un pericol pentru oameni și bunuri, atenționează IGSU
Guvernul a aprobat un sistem mai riguros de prevenire și control al bolilor animale
Reguli noi pentru produse nealimentare mai sigure pe piață: de la jucării la cosmetică și electrocasnice
Reuniune trilaterală Republica Moldova-România-Ucraina. Anunțul făcut de premierul Alexandru Munteanu
Produsele din pește vor fi mai sigure: Guvernul introduce reguli sanitare noi
O tânără din Bălți a fost condamnată la trei ani de închisoare după ce și-a maltratat bebelușul
Fostul democrat Vlad Plahotniuc nu s-a prezentat la ședința din dosarul „Kuliok”, unde urma să fie audiat în calitate de martor. Instanța a decis aducerea silită a acestuia
Vicepremierul Valeriu Chiveri, despre criza energetică din stânga Nistrului: „Atâta timp cât liderii de la Tiraspol nu vor accepta o formulă transparentă de livrare a gazelor, această problemă va reapărea”