ro

 

Cultură
04 Iunie, 2026 / 15:08
/ 09 Septembrie, 2022

Cântărețul Nicolae Sulac ar fi împlinit 86 de ani

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 sep. /MOLDPRES/. Regretatul cântăreț de muzică populară Nicolae Sulac, Artist al Poporului, cavaler al „Ordinului Republicii” şi laureat al Premiului de Stat, fost solist al Orchestrei de muzică populară ”Lăutarii”, considerat ”rapsod al neamului”, ar fi împlinit astăzi 86 de ani, notează MOLDPRES.

S-a născut în 1936 în satul Sadâc, județul Cahul, în prezent raionul Cantemir. Copilăria şi-a petrecut-o într-un orfelinat. Tot acolo au ajuns sora Elena şi fratele Ion. 

Autodidact. A debutat în calitate de solist al Capelei Corale „Doina” a Filarmonicii din Chișinău (1959-1960). A fost solist al Orchestrei Cinematografului „Chișinău” condusă de maestrul Isidor Burdin (1960-1961), în orchestrele „Mugurel” (1961-1965), „Fluieraș” (1965-1970) și „Lăutarii” (1970-1986) ale Filarmonicii din Chișinău.

A cântat în spectacolele „Crai nou” de C. Porumbescu, „Moș Ciocilan” și „Noaptea Sfântului Gheorghe” de T. Flondor. A fost solist în Orchestra Ansamblului „Joc”, cu care a avut turnee prin Moldova, fostele republici sovietice, Finlanda, Franța, Germania, Iugoslavia, Polonia ș. a. Pentru a-și completa repertoriul, aduna de prin satele Moldovei cele mai frumoase creații populare. A înregistrat la Radio Chișinău peste 100 de cântece folclorice. El însuși a compus cântece, majoritatea fiind incluse în Fonoteca de Aur a Republicii Moldova. Printre acestea se numără: „Într-o iarnă, lungă, grea”, „Tinerețe, tinerețe”, „Doina mea în codru-i scrisă”, „Puii cucului”, „Ce frumos mai cântă cucul”, „Balada Mioriţa”, „Foaie verde cinci chiperi”, „Foaie verde matostat”, „Frumoase-s nunțile-n colhoz”, „Sunt din plaiuri moldovene”, „Mamă, mamă, dor de mamă”, „În Moldova m-am născut”, „Nistrule, ce curgi la vale”, „Foaie verde grâu mărunt” și multe altele.

În amintirea lui, mai mulţi interpreți au alcătuit cântece, precum: Ion Dolănescu – „Plânge Basarabia, c-a pierdut o mare stea: o floare de liliac, pe Nicolae Sulac”; Arsenie Botnaru – „Visul lui Sulac”, Nicolae Ciubotaru – „Frumusețea va trăi, cât Sulac s-ar auzi”, Ion Florea – „Sulac mi-a fost alinare”, Alexandru Lozanciuc – „Mi-aduc aminte vorba lui Sulac”. A colaborat cu Isidor Burdin, Serghei Lunchevici, Vasile Goia, Dumitru Blajinu, Nicolae Botgros, Ion Dascăl, Petre Zaharia, Ilie Bratu, Petrică Sârbu, Leonid Moșanu, Constantin Baranovschi ş.a. Și-a încercat talentul și în proză. În 1997 la Editura ”Știința” i-a apărut cartea de nuvele ”Vorbă lungă, bogăția omului”. 

În 1964 i se conferă titlul „Artist Emerit”, în 1967 –  cel de „Artist al Poporului” din R. Moldova și în 1989 – cel de ”Artist al Poporului din URSS”. În 1982 i-a fost acordat Premiul de Stat, iar în 1992 - „Ordinul Republicii”. S-a stins din viață la 8 aprilie 2003, la Chișinău, la vârsta de 66 de ani.

Regretatul cineast și scriitor Emil Loteanu afirma că ”Nicolae Sulac nu știa cine este Nicolae Sulac, el aparținea unui timp, unei epoci, unui popor... Când cântă Nicolae Sulac, noi regenerăm cu toții... ”.  În context, regretatul scriitor Andrei Strâmbeanu a subliniat că Nicolae Sulac a înscris o pagină nouă în folclorul românesc, iar fostul director al Filarmonicii Naționale, Mihail Murzac a remarcat că distinsul interpret este o legendă vie a neamului nostru.

În prezent numele său îl poartă Palatul Național din Chișinău (din 2012), un festival național de muzică al tinerilor interpreți de folclor, Școala de muzică din orașul Florești și Liceul Teoretic cu profil de arte din capitală.


 
Ultimele Știri
/ 27 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Alexandru Cosmescu, scriitor, comentator TV – vocea care a transformat „trânta” într-o lecție despre inteligență și caracter

/ 27 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Simion Ghimpu – autorul versurilor care au devenit șlagăre pentru generații

/ 25 Mai, 2026

Palatul de Cultură „Nicolae Botgros” din Cahul lansează proiectul „Seri dansante pentru seniori”

/ 25 Mai, 2026

FOTO // Noaptea Europeană a Muzeelor 2026. Instituțiile culturale au fost neîncăpătoare, mii de vizitatori au descoperit arta, istoria și tradițiile

/ 25 Mai, 2026

Conacul familiei Donici din Dubăsarii Vechi va fi restaurat. Ministrul Culturii: „Avem datoria să protejăm asemenea locuri”

/ 25 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Ion Hîncu, personalitatea care a marcat cercetarea arheologică din Republica Moldova

/ 24 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Alexei Marinat, scriitorul basarabean care a supraviețuit Gulagului

/ 24 Mai, 2026

BTA: Bulgaria sărbătorește Ziua Sfinților Frați Chiril și Metodiu și Ziua Alfabetului Bulgar

/ 24 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare pentru Cristian Mungiu: „Un cineast de renume, cu rădăcini în Republica Moldova, care produce filme memorabile”

/ 24 Mai, 2026

Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere

/ 24 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Simeon Murafa – juristul și publicistul care a adus prima tipografie cu litere latine la Chișinău

/ 24 Mai, 2026

Scriitorul și dramaturgul Matei Vișniec a fost distins cu Ordinul de Onoare. Președinta Maia Sandu: „O voce în slujba adevărului”

/ 24 Mai, 2026

REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia

/ 23 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // 35 de ani de la adoptarea denumirii oficiale „Republica Moldova”

 


 
/ Acum 2 ore

VIDEO // Sprijinul ferm pentru Ucraina, reafirmat în Parlamentul de la Chișinău. Igor Grosu: „Ucraina merită o pace justă și durabilă”

/ Acum 2 ore

VIDEO // Aplauze în Parlament în memoria lui Eugen Doga. Speakerul Igor Grosu „Un geniu al muzicii și un simbol al culturii naționale”

/ Acum 3 ore

DOC // Programul activităților de reintegrare a ţării pentru anul 2026, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 3 ore

Mai multe state europene cer înăsprirea regulilor de acordare a vizelor Schengen pentru cetățenii ruși

/ Acum 3 ore

Legumicultorii din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea FAO și Elveției pentru a-și adapta tehnologiile de producere și a accesa noi piețe

/ Acum 4 ore

Maia Sandu, mesaj pentru investitorii europeni: „Când investiți în Moldova, investiți într-o țară al cărei viitor este ancorat în Europa"

/ Acum 4 ore

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Conferința investițională Moldova – UE demonstrează că suntem un partener de încredere și vom continua să avansăm”

/ Acum 4 ore

LIVE TEXT // Conferința investițională UE-Moldova, parteneriate strategice semnate la Chișinău - investiții în capital și infrastructură digitală

/ Acum 4 ore

Investiții de peste 1 miliard de euro, anunțate la Conferința investițională Republica Moldova – Uniunea Europeană. Premierul Alexandru Munteanu: „Moldova nu se mai pregătește pentru economia europeană. Moldova devine parte a economiei europene”

/ Acum 4 ore

Un bărbat din Telenești a fost condamnat definitiv la 25 de ani pentru omor, răpire și viol

Vezi mai multe