
SUA se dotează cu cel mai scump portavion nuclear
Washington, 2 iun. /MOLDPRES/. Flota SUA a încorporat vineri portavionul nuclear USS Gerald R. Ford, cel mai modern şi mai scump din întreaga sa flotă, care poate transporta un echipaj de 4.500 de oameni şi care poate primi la bord 70 de avioane, informează EFE, scrie AGERPRES şi MOLDPRES.
Deşi aflat deja în dotarea flotei SUA, nu este de aşteptat ca portavionul Gerald R. Ford să participe la misiuni militare pe mările şi oceanele lumii mai devreme de 2020.
Procedura de predare a avut loc la şantierele din Newport News, statul Virginia, după mai multe probe realizate începînd cu data de 26 mai, a informat joi flota SUA într-un comunicat de presă.
Portavionul USS Gerald R. Ford este "perla coroanei" flotei SUA, o fortăreaţă plutitoare cu propulsie nucleară, automatizată şi cu tehnologii care permit desfăşurarea în timp record şi care a costat aproximativ 13 miliarde de dolari.
Cu încorporarea USS Gerald R. Ford, SUA dispun în prezent de 11 portavioane, iar preşedintele american Donald Trump a promis că ţara sa va dispune de 12 portavioane.
Prezent în martie la şantierele din Virginia, Donald Trump a declarat că portavionul USS Gerald R. Ford "va asigura capacităţile necesare pentru a ne feri de terorism şi pentru a lupta împotriva duşmanilor în viitor".
În afara celor 12 portavioane, Trump a promis că SUA vor deţine 350 de nave de război, că va spori numărul militarilor în cadrul tuturor forţelor armate ale SUA şi că va creşte puterea militară americană pentru a atinge noi recorduri.
/Editor M.Cucu/
Serghei Lavrov declară că Rusia este gata să încheie un acord pentru a pune capăt războiului din Ucraina
Mormântul Papei Francisc va putea fi vizitat începând de duminică, 27 aprilie
Donald Trump l-a criticat pe Vladimir Putin după atacul cu rachete asupra capitalei ucrainene Kiev
Racheta Shenzhou-20 cu trei astronauți a decolat spre stația spațială chineză
Kievul a fost atacat cu rachete: nouă persoane au fost ucise și peste 70 rănite
Prețurile petrolului au scăzut pe fondul posibilității ca OPEC+ să accelereze creșterea producției
Ucraina este pregătită să negocieze, dar nu să capituleze, declară vicepremierul ucrainean
Istanbulul a fost zguduit de un cutremur cu magnitudinea de 6,2 grade
Discuțiile ministeriale de la Londra asupra războiului din Ucraina au fost amânate
AIPA a lansat procesul de acordare a compensațiilor la energie pentru întreprinderi
În Republica Moldova va fi aplicat un tarif uniform pentru distribuția gazelor naturale
În cinci localități din Republica Moldova vor fi construite parcuri fotovoltaice, cu o investiție de 12,3 milioane de euro din partea UE
Cristina Gherasimov, întrevedere cu Olga Stefanișina: „Am discutat ca surori unite de durere, dar și de speranțe”
Un tânăr de 18 ani a decedat în urma unui accident rutier produs la Măgdăcești
Poliția va fi regionalizată, iar timpul de intervenție în cazuri de urgență se va reduce cu minim 15 minute
Un nou program de formare pentru cadrele didactice din învățământul general și profesional tehnic, lansat de MEC
Campania internațională „Denim Day”. Funcționarii vamali, solidari cu victimele violenței
Lucrările de construcție a LEA Bălți-Suceava, declarate de utilitate publică de interes național
Pedepse mai aspre pentru corupția electorală și finanțarea ilegală a partidelor politice
Cetățenii Republicii Moldova stabiliți în Franța vor beneficia de prestații sociale
Locuitorii din satele unde nu există bancomate vor putea să retragă numerar de pe cardul bancar direct de la magazine
Polițiștii, la datorie de 1 mai. Cetățenii sunt îndemnați să respecte regulile de siguranță
GUVERNUL CONSTRUIEŞTE: În comuna Bilicenii Vechi din raionul Sângerei va fi finalizat sistemul de sanitaţie
R. Moldova devine un stat pregătit pentru gestionarea provocărilor schimbărilor climatice, potrivit unui studiu
Ministrul Dorin Junghietu: „Avem obiective foarte clare pentru atragerea investițiilor și dezvoltarea energiei regenerabile”