A fost lansat un nou Centru de validare a educației informale
Chişinău, 17 feb. /MOLDPRES/. Un nou Centru de validare a fost lansat în cadrul Centrului de Excelență în Energetică și Electronică din Chișinău. Activitatea acestuia se va concentra pe implementarea programelor de certificare a competențelor obținute în contexte non-formale și informale, transmite MOLDPRES.
Centrul se va ocupa cu certificarea competențelor persoanelor care activează în domeniul electroenergetic. Proiectul este realizat în contextul crizei energetice și în scopul promovării consumului de energie regenerabilă, energiei verzi, când tot mai multe companii de montare a bateriilor solare au nevoie de muncitori calificați.
"Necesitatea și importanța extinderii posibilităților pentru recunoașterea cunoștințelor și competențelor dobândite în contexte de educație non-formală și informală în domeniul electroenergetic derivă din cererea mare de specialiști în domeniul energetic, cum ar fi: montatori de panouri solare și fotovoltaice, electricieni, operatori la oficiul poștal ș.a.”, indică Ministerul Educaţiei şi Cercetării (MEC).
Potrivit MEC, întreprinderi de stat și private solicită certificarea angajaților pentru a asigura calitatea serviciilor, avansarea în cariera profesională și oportunitatea de a obține un salariu mai mare.
Centrul de Excelență în Energetică și Electronică se înscrie în lista celor nouă Centre de validare lansate recent și va implica cei mai importanți actori în domeniu pentru a certifica competențele profesionale ale cetățenilor din țară și ale celor reveniți de peste hotare, care au acumulat o vastă experiență la locul de muncă în domeniul electroenergetic.
Validarea competențelor profesionale a devenit posibilă grație sprijinului Elveției în cadrul proiectului Programului Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) „Migrație și dezvoltare locală”, în parteneriat cu Organizația Internațională a Migrației, Misiunea în Republica Moldova.
Foto: MEC
Republica Moldova va încheia un Acord în domeniul serviciilor aeriene cu Bosnia și Herțegovina
Autoritățile locale din Moldova ar putea participa la proiecte europene comune
Alertă de călătorie în Belgia: traficul aerian va fi perturbat din cauza unei greve naționale
Remunerarea experților din cercetare va fi majorată de peste cinci ori
FOTO // Proiectil din al Doilea Război Mondial, descoperit pe un câmp din raionul Râșcani
Guvernul a aprobat un nou regulament pentru Inspectoratul de Mediu. Va fi creat un centru de reacție permanentă la incidente ecologice
Serviciul Hidrometeorologic de Stat va fi reorganizat într-o nouă autoritate de meteorologie și monitorizare a mediului
Procurorii au contestat sentința în cazul lui Vladimir Plahotniuc. PA: „Pedeapsa aplicată este prea blândă și nu reflectă gravitatea faptelor comise”
Ajutorul material anual acordat veteranilor celui de-Al Doilea Război Mondial va crește până la 30 de mii de lei
O femeie a fost salvată dintr-o prăpastie după ce a căzut de pe o stâncă la Țîpova
VIDEO // Copiii cu dizabilități vor beneficia de o plată anuală în valoare de 3 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Este o acțiune importantă și necesară pentru mii de familii din țara noastră”
Pompierii au lichidat un incendiu izbucnit în subsolul unui bloc de locuit din Chișinău
CNAM a investit 1,35 milioane de lei în digitalizarea serviciilor de cardiologie intervențională
Doi cetățeni străini, condamnați după ce au încercat să vândă ilegal o mașină închiriată din Chișinău
Institutul Național de Metrologie va primi noi atribuții
Conferința științifică „9 MAI: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”, organizată la Chișinău.
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte ce vizează sportul, energia și integrarea europeană
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Secretara de Stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall, la Chișinău
Prețul petrolului Brent a scăzut sub 100 de dolari pe baril pe fondul informațiilor despre posibile înțelegeri între SUA și Iran
ARMENPRESS: Letonia salută parcursul european al Armeniei
Reforma justiției, discutată de membrii CSP cu experți europeni
BTA: Aproape un sfert dintre angajații din sectorul privat din Bulgaria lucrează pentru companii multinaționale
Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial
Eugen Secrieru, numit director al Oficiului Național de Dezvoltare Regională și Locală
Nivelul apei în scădere pe Nistru: Gheorghe Hajder îndeamnă la consum responsabil
UE va deveni cofondator al tribunalului special privind agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei
VIDEO // Un tânăr a fost reținut după ce ar fi jefuit un copil de 10 ani din Strășeni
Un nou regulament privind racordarea la rețelele electrice, aprobat de ANRE: reguli clare, acces echitabil și mecanisme moderne
Monede comemorative și bijuterii ascunse, depistate de vameșii de la Leușeni