ro

 

Societate
17 Februarie, 2026 / 01:46
/ 22 Ianuarie, 2026

Un procuror anticorupție nu a promovat evaluarea externă

Comisia de evaluare a procurorilor a finalizat evaluarea procurorului Vasile Plevan, din cadrul Procuraturii Anticorupție, și a constatat că acesta nu corespunde criteriilor de integritate etică prevăzute de Legea nr. 252/2023. În consecință, Comisia a propus nepromovarea evaluării externe, transmite MOLDPRES.

Raportul de evaluare a fost aprobat în unanimitate de către Completul A și a fost transmis astăzi atât subiectului evaluării, cât și Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), care urmează să decidă, în termen de 30 de zile, dacă acceptă sau respinge raportul Comisiei.

Procurorul Vasile Plevan a fost audiat de Completul A  la 10 decembrie 2025, iar la solicitarea acestuia, anumite aspecte au fost examinate în ședință închisă. Partea publică a audierii este disponibilă pentru vizionare prin linkul pus la dispoziție de autorități.

Conform legislației, raportul de evaluare va fi făcut public fie după expirarea termenului legal de contestare a deciziei CSP, fie, după caz, în termen de cel mult trei zile de la pronunțarea unei hotărâri definitive de către Curtea Supremă de Justiție.

CSP urmează să anunțe decizia finală în perioada următoare, care va stabili soarta evaluării procurorului anticorupție.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Peste 140 de elevi au participat la Concursul Național de Științe și Inginerie „Mold SEF 2026”. Învingătorii au fost premiați la Chișinău

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Trafic intens în punctul de trecere a frontierei Sculeni

/ Acum 1 zi

Condiții meteo complicate: drumarii recomandă prudență în trafic

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un taximetrist a sesizat poliția după ce pasagerul său ar fi scos o armă și l-ar fi amenințat cu moartea

/ Acum 1 zi

Numărul turiștilor străini care au vizitat Republica Moldova, în creștere cu circa 34 la sută în 2025

/ Acum 1 zi

Creștinii ortodocși de stil vechi sărbătoresc Întâmpinarea Domnului

/ Acum 1 zi

Pe trasee se circulă în condiții de ceață și carosabil umed. Echipele de intervenție ale drumarilor, mobilizate în teren

/ Acum 1 zi

Cod galben de schimbare bruscă a vremii: recomandările salvatorilor pentru cetățeni

/ Acum 1 zi

Restricții de circulație în centrul capitalei, din cauza filmărilor unui proiect cinematografic. Unele rute de troleibuz vor fi redirecționate

/ Acum 2 zile

Concursul Național de Științe și Inginerie „Mold SEF”, lansat la Chișinău: 86 de proiecte prezentate de elevi

/ Acum 2 zile

Cod galben de schimbare bruscă a vremii: lapoviță, ninsoare, vânt puternic și pe drumuri ghețuș

/ Acum 2 zile

AND: Circulația pe drumurile publice naționale se desfășoară în condiții specifice sezonului rece

/ Acum 2 zile

VIDEO // Razie antidrog într-un local de agrement din capitală: peste 100 de persoane au fost verificate

/ Acum 2 zile

Mai multe cupluri au ales să-și oficializeze căsătoria pe 14 februarie