Programul „Casa Verde” // Alte o mie de familii vor beneficia de granturi de până la 200 de mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor
Alte o mie de gospodării din întreaga țară vor putea beneficia de finanțare pentru renovare energetică prin noul apel al Programului „Casa Verde”, care va fi lansat pe 18 martie 2026. Proprietarii de locuințe individuale vor putea accesa granturi de până la 50% din valoarea lucrărilor eligibile, cu un plafon maxim de 200 de mii de lei, informează MOLDPRES.
Programul urmărește îmbunătățirea confortului locuinței, reducerea consumului de energie și diminuarea cheltuielilor lunare, contribuind la tranziția Republicii Moldova către un consum responsabil și sustenabil.
Bugetul alocat pentru următorul apel este de 200 milioane lei. Alocarea finanțării va respecta principiul distribuției teritoriale. Astfel, 30% din bugetul disponibil poate fi alocat proiectelor depuse de către solicitanți din municipiul Chișinău, iar 70% - proiectelor depuse de către solicitanți din celelalte unități administrativ-teritoriale ale Republicii Moldova.
Produsul de finanțare Casa Verde este dezvoltat în cadrul Programului guvernamental Fondul pentru Eficiență Energetică în Sectorul rezidențial (FEERM) gestionat de Centrul Național pentru Energie Durabilă (CNED).
Beneficiarii primului apel al Programului „Casa verde” au implementat deja măsuri de eficientizare energetică și valorificare a energiei regenerabile, obținând economii vizibile la facturi și un confort sporit în locuințe. Cele mai solicitate investiții sunt instalarea pompelor de căldură, a panourilor fotovoltaice cu baterii de stocare și izolarea termică a locuințelor - soluții care reduc semnificativ consumul de energie și cheltuielile lunare.
„Pentru apelul II planificăm să oferim finanțare pentru 1000 de gospodării din întreaga țară, astfel încât și mai multe familii să poată beneficia de sprijin pentru renovarea energetică a locuințelor”, a declarat Ion Muntean, directorul CNED.
Beneficiarii care au realizat deja investiții prin Casa Verde apreciază transparența și utilitatea acestuia.
„Am instalat panouri solare, un invertor de 10 kW, un sistem de stocare de 21 kW și un charger pentru mașina electrică. Programul mi-a acoperit jumătate din costul investiției. Am fost plăcut surprins de cât de simplu și transparent a decurs întregul proces”, menționează Vladimir Florea din satul Suruceni, raionul Ialoveni.
Cine este eligibil pentru finanțare la Casa Verde?
În ediția 2026 a programului Casa Verde, criteriile de eligibilitate au fost ajustate pentru a oferi posibilitate și familiilor fără copii să aplice la finanțare. Astfel, pot aplica toate gospodăriile care îndeplinesc o serie de criterii. Mai exact, solicitantul este persoană fizică și deține în proprietate imobilul pentru care cere finanțare; locuința este înregistrată în Registrul bunurilor imobile cu destinația de casă de locuit individuală sau casă de locuit individuală în proces de construcție, cu documentația tehnică actualizată; nu există restanțe la impozite și taxe; nu a beneficiat anterior de un grant CNED.
În această etapă nu vor fi eligibile locuințele cu statut de clădire de ședere temporară, case de vacanță sau alte imobile destinate utilizării ocazionale. Această delimitare permite utilizarea eficientă a fondurilor și sprijinirea locuințelor cu consum real și constant de energie.
Ce lucrări vor fi putea fi realizate
Programul sprijină o gamă extinsă de măsuri orientate spre creșterea performanței energetice a locuinței, inclusiv izolarea termică a pereților exteriori, acoperișului și subsolului, schimbarea tâmplăriei exterioare cu unele eficiente energetic, instalarea centralelor pe biomasă, pompelor de căldură sau colectoarelor solare, montarea sistemelor de ventilație cu recuperare de căldură, instalarea stațiilor de încărcare pentru autovehicule 100% electrice, montarea panourilor fotovoltaice cu baterii de stocare (după termoizolare).
Prioritate pentru finanțare se oferă lucrărilor care susțin în mod direct eficiența energetică a locuinței, instalarea panourilor fotovoltaice fiind eligibilă spre finanțare doar după realizarea intervențiilor esențiale de termoizolare a anvelopei clădirii și înlocuirea geamurilor.
Toate lucrările trebuie realizate de companii autorizate, înregistrate în platforma feerm.md, ceea ce asigură o coordonare mai bună a eforturilor și reduce din eventuale riscuri de conformitate tehnică și calitate a intervențiilor.
Cum pot fi depuse dosarele
Înscrierea se face exclusiv online prin platforma feerm.md doar în perioada activă de apel, care este anunțat public de către Centrul Național pentru Energie Durabilă. Apelul se va închide la atingerea numărului maxim de cereri. Solicitanții trebuie să se autentifice pe platformă cu semnătura digitală și să aleagă produsul de finanțare după care să completeze solicitate în formularul de aplicare, să încarce documentele necesare și să selecteze tipurile de lucrări planificate.
Evaluarea dosarelor se realizează de către specialiștii responsabili din cadrul CNED, iar aprobarea cererilor de finanțare se realizează de către Comitetul de Finanțare și Risc, care este un organ colegial independent cu funcția de a aproba deciziile de finanțare.
Lucrările propriu-zise pot fi demarate doar după primirea notificărilor oficiale de aprobare prin platforma online feerm.md și semnarea contractului de finanțare cu CNED.
Totodată, lucrările de reabilitare energetică pot fi realizate doar de către prestatorii incluși în listele disponibile pe platforma FEERM.
Toată interacțiunea cu beneficiarii are loc pe platforma feerm.md, unde, în cabinetul personal aplicanții pot vedea starea cererii depuse, dacă aceasta necesită unele completări.
Sprijinul financiar se acordă într-o singură tranșă după finalizarea tuturor lucrărilor în baza cererii de finanțare care va include toate documentele justificative prevăzute în manualul operațional și contractul de finanțare. După examinarea dosarului depus specialiștii CNED vor efectua o vizită de documentare la beneficiar și în cazul corespunderii cu cerințele din produsul de finanțare și contract, va fi debursată partea de grant. Termenul maxim de achitare a grantului poate dura 30 de zile din momentul depunerii cereri de debursare cu condiția că dosarul depus este conform.
Peste 200 de tineri din Republica Moldova și-au lansat sau dezvoltat afaceri printr-un proiect finanțat de Uniunea Europeană
Prima locomotivă de ecartament european a trecut Prutul pe traseul Fălciu-Cantemir
Japonia își reconfirmă statutul de partener strategic pentru dezvoltarea sectorului agricol din Republica Moldova
Peste 1,488 de milioane de lei au fost încasate la bugetul de stat, în rezultatul controalelor vamale
Mecanismul de determinare a sumelor TVA spre rambursare pentru producătorii agricoli a fost modificat
VIDEO // Proiectul liniei electrice Strășeni–Gutinaș avansează: construcția ar putea începe în 2027
FOTO // Drumarii intervin pe mai multe artere naționale pentru plombarea gropilor și vopsirea marcajelor pietonale
O nouă ieftinire semnificativă a motorinei: prețul scade cu 1 leu și 17 bani
Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
Noi reglementări fitosanitare obligă fermierii să notifice imediat orice focar de dăunători pentru a salva culturile agricole
Toate cererile de subvenționare a primelor de asigurare depuse în anul 2025 au fost achitate integral de către AIPA
Ministerul Agriculturii consultă asociațiile de profil pentru înființarea Oficiului Horticol
FOTO // Reabilitarea căii ferate Cantemir–Fălciu, pe ultima sută de metri după testarea cu succes a infrastructurii
Ministerul Energiei propune noi măsuri pentru accelerarea investițiilor în regenerabile
Impozite de peste 3,5 milioane de lei, calculate pentru antreprenorii independenți într-o singură lună
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă
Intervențiile ambulanței de Paști. Aproximativ 6 200 de cetățeni au solicitat echipele medicale de urgență
Exporturile de mărfuri, în creștere cu 11 la sută în primele două luni din anul curent
Circa 1,2 miliarde de lei, acumulate de Fisc la buget timp de o săptămână
Vicepreședintele Parlamentului European solicită deschiderea negocierilor pe clustere pentru aderarea R. Moldova la UE: „Alegerile din Ungaria oferă o nouă oportunitate pentru această decizie”
Interes sporit pentru studierea limbii române: peste 6800 de persoane s-au înscris la Programul lansat de MEC
Finanțare de până la 300 de mii de lei pentru proiecte locale de dezvoltare culturală. Concursul, lansat de autorități
FOTO // Călătorii pot ajunge de la Gara Chișinău la Aeroport în doar 15 minute. Noul transfer feroviar testat cu succes
VIDEO // AIPA intră într-un proces de reorganizare, pentru gestionarea fondurilor europene destinate agriculturii
Restricții de circulație în contextul desfășurării funeraliilor maestrului Gheorghe Urschi
Volumul de gaze naturale consumate în luna martie, în scădere
Atenție, călători! Trafic intens în postul Leușeni, pe sensul de ieșire din țară
VIDEO // Ministerul Agriculturii simplifică procedurile de plată pentru a sprijini fermierii în campania agricolă de primăvară
Gara Auto Nord revine în proporție de 85% în proprietatea statului: decizia Consiliului pentru examinarea investițiilor de importanță strategică
Ziua de 15 aprilie – declarată zi de doliu național, în legătură cu funeraliile maestrului Gheorghe Urschi